tematikus keresés térképes keresés közkincs-kereső
minden címke megjelenítése
további szűkítés:
címke törlése: - II. László

A német óriás árnyékában

Egy korábbi cikkünkben már kibontottuk a német – magyar kapcsolatok egy korszakát. Most az ősi időkig visszanyúló előzményeket, illetve 11-12. századi következményeket vesszük sorra, s igyekszünk más horizontra emelni a Kárpát-medencei német befolyás kérdését.

tovább olvasom

IV. László: a csanádi királytemetkezés

Miként V. István igyekezett korszerűsíteni a kormányzást, úgy a fiának, IV. Lászlónak is volt egy sikeres, ám kérészéletű uralkodói korszaka. Ám míg az apát a halála akadályozta meg a reformok továbbvitelében, a fia kudarca után még egy évtizedig ült a trónon, miközben az ország mindinkább a bárók küzdőterévé vált és feudális anarchiába fulladt.

tovább olvasom

A székesfehérvári bazilika: három generáció temetője

A 12. század második harmada a székesfehérvári bazilika nagy korszaka, hiszen a királyi család három generációját is az épület falai közé temették. Ez az időszak egyúttal a bazilika Kálmán korában elkezdődött megújulásának kora is.

tovább olvasom

Szent László: nem volt kétszer temetés

I. László kétségkívül a legnagyobb hatású uralkodó volt a magyar trónon az államalapító Szent István után. Évszázadokon át senkinek sem volt kétsége, hogy Nagyváradon temették el a királyt, ám egy 1900-ban nyilvánosságra hozott hibás oklevélolvasat máig hatóan összezavarta sírjának emlékezetét.

tovább olvasom

I. Géza temetkezése: sírhely és érdektelenség

A 11. századi Árpád-házi uralkodók sorában nagy figyelmet sohasem kapott I. Géza, az emlékezetét nyilván öccse, I. (Szent) László figurája borította árnyékba. Pedig a királyként csupán három esztendőn át uralkodó idősebb herceg kulcsfontosságú a család ezen ágának hatalomra kerülése és későbbi története szempontjából is, hiszen ő volt az aki elűzte Salamont és az ő utódaival folytatódott az Árpádok históriája. Az érdektelenség napjainkban is kíséri: bár feltárták temetkező templomát és vélhetően azonosították a sírhelyét is, ennek bemutatására még csak terv sem született.

tovább olvasom

Salamon király: egy legendás királysír

A 11. századi magyar uralkodók közül a legrejtélyesebb sors I. András király fiáé, Salamoné. Bár több mint egy évtizedig vezette az országot, emlékezetét befeketítették ellenfelei, akik trónjától és hazájától is megfosztották. Mégis talán ő az egyetlen középkori királyaink közül, aki háborítatlanul nyugszik sírjában.

tovább olvasom

Szent László: a második rendszerváltás

Bár nem volt annyira látványos, mint az első ezredforduló táján végbement átmenet, Szent László reformjainak hatása meghatározta a 12. század belpolitikai viszonyait is, sőt egyes elemeiben napjainkban is érezhető módon alakította Magyarország történelmét.

tovább olvasom

Somogyvár: szentek és félrefordítások örök élete

Somogyvár Szent László király által alapított bencés apátsága a középkori Magyarország egyik legfontosabb helye volt. Az újkori pusztulás után azonban múltjának szinte minden részlete feledésbe merült, és a ránk maradt kő- és adattöredékek útvesztőjében az újkori tudomány a legjobb szándékkal is bizony többször eltévedt. 

tovább olvasom

Bizánc nem vész el, csak átalakul

Néhány héttel ezelőtt a középkori magyar államot érő német hatásokkal és hatalmi törekvésekkel foglalkoztunk. Nem szabad azonban elfelejteni, hogy a Balkán felől is érkezett civilizációs-külpolitikai-katonai nyomás évszázadokon át.

tovább olvasom

Feltárul az ezeréves székesegyház

A középkori váci székesegyház nagyobbik részét már sikerült feltárni, hiszen csak belemetsz, s kisebb részét fedi a ma álló ferences rendház. Batizi Zoltán feltáró régész összefoglalója.

tovább olvasom

Tereske temploma a késő középkorban

Tereske apátságának első említése a Váradi Regestrumban található. Mag Hella tanulmánya a kutatott, ám csak részben publikált eredményekről.

tovább olvasom

Köszönet a rablólovagnak

A bejáratnál az információs tábla Móré László váraként nevezi meg, holott nem sok köze volt hozzá. A kisnánai vár romként való fennmaradását azonban mégis részben neki köszönhetjük.

tovább olvasom