tematikus keresés térképes keresés közkincs-kereső
minden címke megjelenítése
további szűkítés:
címke törlése: - boltozat

Gótika: a stílus, ami tűzben született

A párizsi Notre-Dame tetőszerkezetének leégése megdöbbentette a világot, pedig a középkori székesegyházak legtöbbször lángokban pusztultak el. Éppen a gyakori tűzvészek voltak azok, amelyek egy sor innovációra késztették az építőmestereket, melyek végül egy új stílus, a gótika születéséhez vezettek.

tovább olvasom

Előadás Londonban: vízszintes bordák, későgótikus boltozatok

Az előadás a gótikus építészetről rendezett nemzetközi konferencián hangzott el július 14-én Londonban.

tovább olvasom

A pécsi Szent Péter és Pál székesegyház egykori hajóboltozata

A pécsi székesegyház későgótikus átépítése során a teljes belső teret boltozatokkal fedték. Az egykori boltozatból 19 darab olyan töredék azonosítható, amely valamilyen csomóponthoz tartozott. Szőke Balázs tanulmánya.

tovább olvasom

A siklósi vár kápolnájának egykori hajóboltozata

A Siklóson rekonstruálható boltozat egy köztes fejlettségi formát mutat, legközelebbi párhuzamait talán a szudétavidéki Brüx-ben álló Mária mennybemenetele templom oldalkápolna boltozatainál láthatjuk. Szőke Balázs tanulmánya.

tovább olvasom

Régészeti kalandozások: Diósgyőr, elméleti rekonstrukció

A történeti épületek megőrzésének, helyreállításának gyakorlata két alapvető megközelítési módból tevődik össze – „történeti” (kutatás) és „formaalkotó” (építészeti tervezés) –, s egyben itt húzódik belső „törésvonala” is. Szekér György tanulmánya.

tovább olvasom

Sárkány Ambrus érdi udvarháza

Bár az érdi kastélyt több mint négy évtizede, a műemlékvédelem fénykorában lebontották, gótikus pincéje még őrzi a középkor emlékét. Buzás Gergely tanulmánya.

tovább olvasom

A kisnánai vár boltozatai

A kisnánai vár több építési periódus során a XVI. század elejére nyerte el végleges kiterjedését. A várnak több gótikus átépítése volt.

tovább olvasom

A pécsi domonkos kolostor rekonstrukciója

Pécsett az egykori domonkos templom és kolostor helyét is kevesen ismerik. A török uralom alatt az épületegyüttes olyan mértékben elpusztult, hogy az egykori beépítést még a későbbi utcahálózat is figyelmen kívül hagyta.

tovább olvasom