további szűkítés: Aranybulla {1 cikk} Bizánc {2 cikk} DNS {1 cikk} Gertrudis {1 cikk} I. András {1 cikk} I. Béla {1 cikk} I. Géza {1 cikk} I. László {2 cikk} II. András {2 cikk} II. Béla {1 cikk} II. Géza {1 cikk} II. László {1 cikk} III. Béla {4 cikk} III. István {2 cikk} Imre király {1 cikk} IV. Béla {1 cikk} IV. István {1 cikk} Kálmán {1 cikk} keresztes hadjárat {1 cikk} keresztesek {1 cikk} királysír {9 cikk} Manuel {2 cikk} Mátyástemplom {1 cikk} Nagyvárad {1 cikk} Pilisszentkereszt {1 cikk} Póla {1 cikk} Salamon {1 cikk} Székesfehérvár {4 cikk} Szekszárd {1 cikk} tanulmány {1 cikk} tatárjárás {1 cikk} Tihany {1 cikk} vizsgálat {1 cikk}
címke törlése: - királytemetkezések

IV. Béla sírja: egy elveszett esztergomi templom
Az Árpád-ház történetének talán leginkább túlértékelt uralkodója IV. Béla, akinek az álma a régi típusú királyi hatalom újjáteremtéséről dugába dőlt, majd sorozatos ballépések után csaknem az országot is elvesztette a tatárjárás során. Hadi vállalkozásai rendre sikertelenek voltak, végül fiával kialakult konfliktusa megágyazott a feudális anarchiának, s az oligarchák későbbi túlhatalmának, miáltal végeredményben totális káoszba taszította hazáját. Esztergomi temetkezését nem sikerült azonosítani, még a sírjának egykor helyet adó ferences templom helye sem ismert, síremlékének egy töredéke viszont valószínűleg fennmaradt.

II. András: a perelt királysír
Az egész Árpád-dinasztia legnagyobb hatású reformere volt II. András, akinek harminc évnyi uralkodás adatott meg – korábban csak I. (Szent) István ült hosszabb ideig a trónon. András gyökeresen átalakította a királyságot, utána már nem volt visszatérés a „mindenható király” eszméjéhez. Bár temetkezőhelyének kutatása már elkezdődött, sírhelyét még nem sikerült azonosítani.

Az archaeogenetika lehetőségei a székesfehérvári királysírok azonosításában
Bár sokan beszélnek róla, sikerült alaposan félreértelmezni a Székesfehérvárról származó emberi maradványok archeogenetikai vizsgálatáról szóló tanulmányt. Új kérdések is felmerültek – Buzás Gergely összefoglalója.

Imre király: az egri temetés
Csaknem negyed évszázadnyi stabilitást követően Imre került a trónra apja, III. Béla halála után. Bár a nyolc esztendős uralkodást szűkszavúan örökítette meg a középkori magyar történetírás, a gyakran külföldi források és az oklevelek némiképp megismerhetővé teszik ezeket az éveket.

III. Béla sírja: koponya a meszesgödörben?
A magyar történetírás jó ideje az ország egyik legragyogóbb korszakaként ismeri és ismerteti III. Béla uralkodását. Kultuszát erősítette, hogy 1848-ban az ő földi maradványaiként azonosították az egyetlen épen maradt középkori királysírban lévő csontokat (s ez a már meglévő tisztelet is megkövetelte, hogy az ő sírját véljék megtalálni). Valószínűbb azonban, hogy az uralkodó temetkezése már évekkel korábban előkerült.

III. István: az esztergomi királysír
Esztergom már az államalapítás előtt fontos uralkodói székhely volt, majd az első ezredfordulón létrehozott magyar egyházszervezet központja lett, ám szinte maradéktalanul megsemmisített középkori katedrálisában mindössze egy uralkodót temettek el.

A székesfehérvári bazilika: három generáció temetője
A 12. század második harmada a székesfehérvári bazilika nagy korszaka, hiszen a királyi család három generációját is az épület falai közé temették. Ez az időszak egyúttal a bazilika Kálmán korában elkezdődött megújulásának kora is.

Kálmán sírja: visszatérés Fehérvárra
Kálmán az Árpád-ház egyik legnagyobb formátumú (korunk mércéjével leginkább európai) uralkodója volt, ám a későbbi krónikák sok tekintetben eltorzították alakját. (A nagy műveltség, intellektus a magyar történelmi köztudatban ritkán erény.) Ugyanakkor valószínűleg ő az egyetlen király a családból, akinek földi maradványai – még ha téves azonosítással is, de – fennmaradtak.

Szent László: nem volt kétszer temetés
I. László kétségkívül a legnagyobb hatású uralkodó volt a magyar trónon az államalapító Szent István után. Évszázadokon át senkinek sem volt kétsége, hogy Nagyváradon temették el a királyt, ám egy 1900-ban nyilvánosságra hozott hibás oklevélolvasat máig hatóan összezavarta sírjának emlékezetét.

Salamon király: egy legendás királysír
A 11. századi magyar uralkodók közül a legrejtélyesebb sors I. András király fiáé, Salamoné. Bár több mint egy évtizedig vezette az országot, emlékezetét befeketítették ellenfelei, akik trónjától és hazájától is megfosztották. Mégis talán ő az egyetlen középkori királyaink közül, aki háborítatlanul nyugszik sírjában.

I. Béla: feltárt sírtemplom, félreértett sírhely
I. András halála után I. Béla került a trónra, ám a folytatódó trónviszály miatt alig három évig uralkodhatott. Temetkezési helye jól azonosítható, sírját azonban máshol keresték, mint ahol korábban valószínűleg már megtalálták.

Királytemetkezések: I. András, avagy az elszalasztott lehetőség?
Az I. István halálát követő zűrzavaros évek után több mint egy évtizednyi konszolidáció következett. A végül testvérharc áldozatává vált I. András tihanyi temetkezése az Árpád-ház antropológiai, genetikai kutatásának kiindulópontja lehetett volna.
-
BTM: Szívmelengető középkor, Vaja: képzőművészek a kastélyban, egy megmentett lift története
2018-04-22 12:42:02 -
Épül Mithrász szentélye, megmenekült a budajenői magtár, Nyírbátor: adományt kapott a múzeum
2018-04-22 12:33:06 -
IV. Béla sírja: egy elveszett esztergomi templom
2018-03-25 13:47:12 -
Gyermektemetkezések a Zápor utcában, vizsgálták a világörökséget, Veresegyház: hintalovak, gyerekek
2018-03-18 14:56:20 -
Dunaújváros: kőtár és látogatóközpont, bajban van a visegrádi alsóvár, értékmentő NKA
2018-03-11 13:26:50 - További cikkek megjelenítéséhez kattints ide!
-
BTM: Szívmelengető középkor, Vaja: képzőművészek a kastélyban, egy megmentett lift története
2018-04-22 12:42:02 -
Épül Mithrász szentélye, megmenekült a budajenői magtár, Nyírbátor: adományt kapott a múzeum
2018-04-22 12:33:06 -
IV. Béla sírja: egy elveszett esztergomi templom
2018-03-25 13:47:12 -
Gyermektemetkezések a Zápor utcában, vizsgálták a világörökséget, Veresegyház: hintalovak, gyerekek
2018-03-18 14:56:20 -
Dunaújváros: kőtár és látogatóközpont, bajban van a visegrádi alsóvár, értékmentő NKA
2018-03-11 13:26:50
-
A 9. század és az átmenet a Kárpát-medencében és a Dunakanyarban
2017-09-17 18:07:50 -
Konferencia a 9. századról és az átmenet koráról
2017-08-31 11:17:29 -
Könyvbemutatók a Nemzeti Múzeumban
2016-12-02 08:40:49 -
Várhelyreállítások és várkutatás
2016-10-24 17:21:59 -
Konferencia: várhelyreállítások és várkutatás
2016-09-28 13:44:13