további szűkítés: Almád {5 cikk} ásatás {1 cikk} Atyusz {3 cikk} Bárdudvarnok {1 cikk} Bélapátfalva {1 cikk} belvárosi templom {1 cikk} bencés {5 cikk} BorsMiskolc nemzetség {1 cikk} BTM {1 cikk} castellum {1 cikk} ciszterci {3 cikk} falkutatás {1 cikk} feltárás {10 cikk} gótikus {1 cikk} Hermann Ottó Múzeum {1 cikk} Jásd {1 cikk} Kaposszentjakab {3 cikk} Karoling {2 cikk} kolostor {2 cikk} középkor {2 cikk} Közkincskereső {1 cikk} Mátyástemplom {1 cikk} megyeháza {1 cikk} Miskolctapolca {1 cikk} monostor {5 cikk} Monostorapáti {3 cikk} padló {1 cikk} pince {1 cikk} plébánia {1 cikk} premontrei {1 cikk} Pusztai Tamás {1 cikk} rotunda {1 cikk} Szekszárd {1 cikk} Szent László {1 cikk} szentély {1 cikk} Tapolca {1 cikk} temetkezés {1 cikk} temető {2 cikk} templom {5 cikk} Tereske {1 cikk} Zirc {2 cikk}
címke törlése: - apátság

A Honfoglalás előtt kezdődött Kaposszentjakab története
Ha a természettudományos vizsgálatok eredményét elfogadjuk, valahová a 8-9. századra kell tennünk az erődítés korát, amely nagyrészt megegyezik a templom kapcsán kapott értékekkel.Molnár István feltáró régész tanulmánya.

Karoling központ állhatott az apátság helyén?
Feltárási eredmények és írásos emlék is arra enged következtetni, hogy a 9. században Karoling központ állt Kaposszentjakabon.

Belvárosi templom: készül a középkor, megújult a ciszterci apátság, BTM: tervek, kiállítások
Közkincs-kereső: műemlékvédelem, régészet, muzeológia. A 2015. december 16-i adás már az archívumban hallgatható.

Almádon készülnek a télre
És persze készülnek a szimbolikus tavaszra is, hiszen jövőre nem csak a feltárás folytatódhat, de elkezdődhet az egykori bencés apátság építészeti kialakítása is.

Almád: castellum is volt a kolostor
A rotundát idén teljes egészében sikerült feltárni. Az újabb feltárási idényben a kolostor történetének újabb epizódjának találták meg a nyomait.

Premontrei monostor feltárása Bárdudvarnokon
Egy 22-23 m hosszú, háromhajós, nyugati karzatos, toronypáros templom képe rajzolódott ki a felmérési adatokból. M. Aradi Csilla és Molnár István tanulmánya.

Kaposszentjakabi apátság: az újabb kutatás rövid beszámolója
Néhány hete fejezték be az egykori zselicszentjakabi bencés monostor területén végzett régészeti munkát. Molnár István tanulmánya.

Tereske temploma a késő középkorban
Tereske apátságának első említése a Váradi Regestrumban található. Mag Hella tanulmánya a kutatott, ám csak részben publikált eredményekről.

A szekszárdi apátság és vármegyeháza pincéje a középkorban és a koraújkorban
A szekszárdi vármegyeháza alatt jelentős pincerendszer húzódik - ennek az apátságéval szorosan összefüggő történetét deríti fel Buzás Gergely tanulmánya.

Az ököljog uralma e kor
„Az ököljog uralma e kor.” E szigorú szavakkal jellemzi a tájegység XV. századi történelmét Emresz Károly. Hangodi László folytatja az almádi bencés apátság történetét.

Fejezetek az almádi bencés apátság történetéből – II. rész
Miután elült a századelő trónharcainak zűrzavara, a nyugati Balaton-felvidéken is egy általános felvirágzó történelmi periódust hozott az Anjou-kor évszázada. Ez a század kiemelkedő korszak az Atyusz nemzetség almádi kegyúri monostora történetében is. Hangodi László újabb tanulmánya.

Almád: monostoralapítás és az első két évszázad története
Fejezetek az almádi Boldogságos Szűz Mária és Mindenszentek bencés apátság történetéből - Hangodi László tanulmányában az első csaknem két évszázad történetét dolgozza fel.

Hibáztak a bencések - megmaradt a 12. századi padló
A középkori templomok esetében általában megsemmisül a korai építési periódusok padlója az átépítések miatt. Miskolctapolcán azonban szinte érintetlen a valószínűleg 12. századi kőpadló – igaz a megmaradásához az kellett, hogy kissé meggondolatlanul jelöljék ki az épülő templom helyét.

Jásd: egy szerzetese volt csak a haldokló apátnak
Bár a jásdi bencés apátság pontos helye és így területi lehatárolása sem ismert, s az oklevelekben is ritkán említik, kőtöredékei és következtetések útján nem teljesen feltárhatatlan a története.

A zirci középkori ciszterci apátság 2011. évi feltárása
A zirci ciszterci apátság felkérésére a Magyar Nemzeti Múzeum Mátyás Király Múzeuma 2011. július 13. és augusztus 16. között vezetésemmel ásatást végzett a középkori zirci kolostor keleti szárnyánál és a középkori templomépület keleti részénél. Célunk a Hümpner Tibor által 1912-13-ban és Ferenczi László által 2007-ben feltárt keleti kolostorszárny környezetésnek tisztázása volt, a XX. század elején végzett kutatások hitelesítésével. A munka során feltártuk a keleti kerengőt, a sekrestyét, a déli keresztházat a két déli mellékszentéllyel, valamint a négyezet, a szerzetesi kórus és a főszentély déli felét.

Gótikus templom, félig az út alatt
Bár a 2011-es ásatás célja elsősorban a korábbi feltárások hitelesítése, a környezet tisztázása volt, több új eredményt is sikerült elérni Zircen, a ciszterci templom újabb kutatásával.
-
Diósgyőr, egy műemléki ámokfutás vége
2023-03-16 11:24:27 -
BTM: honfoglaló film a Vármúzeumban, a Büdy-vár új élete, visegrádi játszópark: lehet másik
2023-03-16 10:16:49 -
Téli álomból ébred a szegedi múzeum, Csontváry emlékezete Gácson és Losoncon
2023-03-13 16:58:25 -
Esztergom: középkori eredetű falak a ferences templomban
2023-03-03 08:47:48 -
Szoborpark: málló anyag, múló emlékezet, így készült a Lovakon, nyergekben
2023-03-03 08:13:15 - További cikkek megjelenítéséhez kattints ide!
-
Diósgyőr, egy műemléki ámokfutás vége
2023-03-16 11:24:27 -
BTM: honfoglaló film a Vármúzeumban, a Büdy-vár új élete, visegrádi játszópark: lehet másik
2023-03-16 10:16:49 -
Téli álomból ébred a szegedi múzeum, Csontváry emlékezete Gácson és Losoncon
2023-03-13 16:58:25 -
Esztergom: középkori eredetű falak a ferences templomban
2023-03-03 08:47:48 -
Szoborpark: málló anyag, múló emlékezet, így készült a Lovakon, nyergekben
2023-03-03 08:13:15