további szűkítés: antropológia {1 cikk} Aquincum {2 cikk} BTM {2 cikk} falképek {1 cikk} falkutatás {1 cikk} feltárás {5 cikk} felújítás {1 cikk} Gács {1 cikk} honfoglalás {1 cikk} ICOMOS {1 cikk} II. Lajos {1 cikk} II. Ulászló {1 cikk} Ják {1 cikk} Kiscell {1 cikk} Kisnána vár {1 cikk} könyvajánló {1 cikk} Közkincskereső {4 cikk} Losonci István {1 cikk} Mátyás {1 cikk} mongolok {1 cikk} Móré László {1 cikk} muhi csata {1 cikk} pusztulás {1 cikk} romok {1 cikk} Sibrikdomb {1 cikk} Szapolyai János {1 cikk} Szulejmán szultán {1 cikk} tömegsír {1 cikk} történelem {2 cikk} történelmi tudat {2 cikk} Vaja {1 cikk}
címke törlése: - Mohácsi csata

Mohácsi tömegsír: az első eredmények, 55 éves az ICOMOS, Sibrik-domb: folytatás jövőre
Közkincs-kereső: műemlékvédelem, régészet, muzeológia. A 2020. szeptember 16-i adás már az archívumban hallgatható.

Mohácsi tömegsír: inkább a tábor halottait rejtheti
A mohácsi csata helyszínéről szóló – ismét fellángolt – vitában fontos érv lehet, hogy kiket temettek el a mai Mohácsi Emlékhely területén már évtizedekkel ezelőtt azonosított tömegsírokban.

Mire jó a történelem?
Az elmúlt években többször fellángolt a vita hazánkban a bölcsészet és azon belül a történettudományok társadalmi hasznosságáról. Nem csak a széles közvéleményt, de a tágabb tudományos életet, sőt magát a történettudományokkal foglalkozó szakmákat is megosztja a kérdés. Buzás Gergely és Kovács Olivér jegyzete.

Így nyitott ki Aquincum, mohácsi csata: halad a kutatás, Vaja: könyv jelent meg a várkastélyról
Közkincs-kereső: műemlékvédelem, régészet, muzeológia. A 2020. május 27-i adás már az archívumban hallgatható.

Jáki templom: kutatás a megújulás előtt, két könyv a máig ható mohácsi csatáról
Közkincs-kereső: műemlékvédelem, régészet, muzeológia. A 2019. október 9-i adás már az archívumban hallgatható.

Könyvajánló: ezer új oldal Mohácsról
Két új kötet is megjelent a mohácsi csatát, illetve annak előzményeit, következményeit, szűkebb és tágabb környezete összefüggéseit vizsgálva. A könyvek érdekesek, ráadásul az ötszázadik évfordulóig újabbak is érkeznek.

Mohács, a Jagellók és János király
Portálunkon némi polémia alakult ki a közelmúltban megjelent írásunk kapcsán, amely a magyar történelmi köztudatban terjedő sajátos jelenségre igyekezett felhívni a figyelmet: a nemzeti történelem sorsfordító katonai vereségeinek némiképp vágyvezérelt átértelmezésére. Ennek kapcsán hoztuk fel példaként a mohácsi csata esetét, amely kétségkívül a középkori magyar történelem legsúlyosabb következményekkel járó tragédiája volt. A korszak kiváló szakértőjének, Varga Szabolcsnak a válaszcikke azokra a komoly történeti és régészeti kutatásokra, illetve ezek nagy jelentőségű eredményeire hívta fel a figyelmet, amelyek az utóbbi években, évtizedekben a mohácsi csatának és az azt megelőző Jagelló-kornak az alaposabb megismerését tették lehetővé. Ennek kapcsán olyan kritikákat is megfogalmazott írásunkkal szemben, ami szükségessé teszi, hogy e tárgyban vallott nézeteinket részletesebben és érthetőbben is közzé tegyük.

Mohács védelmében: az évforduló margójára
Mohács közügy. Csaknem ötszáz éve bárki írhatott róla ilyen-olyan indíttatásból: szikáran beszámolva az eseményekről, vagy vádolva az időjárást, az ellenséget, az idegeneket és egymást; elrettentőleg vagy példázatként; prózában vagy éppen rímbe szedve. Varga Szabolcs cikke.

Hatalmas kis hazugságok
Évszázadokkal később már-már sikeresre átértékelt sorsordító csaták, kisuvickolt történelmi személyiségek. Sajnos a tudományos közélet is tehet róla, hogy az értelmi gondolkodás mind nagyobb teret enged az érzelmi alapúnak.

Mohácsi csata: meglehet a sorsdöntő hely, Gács: mesekastély és Csontváry, római út Óbudán
Közkincs-kereső: műemlékvédelem, régészet, muzeológia. A 2018. november 21-i adás már az archívumban hallgatható.

Út Mohácshoz: Mátyás és kora
Bár a mohácsi csata 1526. augusztus 29-én csupán két órán át tartott, a vele beteljesült jelenség- és történéshalmaz az évtizedekkel korábbi múltban gyökeredzik, következményei pedig évszázadokon át, sőt bizonyos értelemben máig meghatározzák Magyarország sorsát. A mohácsi csata minden kétséget kizáróan a magyar történelem egyik legsúlyosabb tragédiája és egyúttal legmeghatározóbb fordulópontja is. Az államalapítás és a Trianoni béke között aligha találunk még egy olyan eseményt, amely ilyen mértékben és ilyen hosszú távra hatóan változtatta meg a magyar állam sorsának alakulását. Teljes mértékben érthető tehát az a felfokozott érdeklődés, amely magának a csatának, a csata előzményeinek, valamint következményeinek minél alaposabb feltárása és megértése iránt mutatkozik.

Mohács: évfordulók, Emlékhelyek napja, Kiscell: falovas és Moszkva tér
Közkincs-kereső: műemlékvédelem, régészet, muzeológia. A 2016. február 10-i adás már az archívumban hallgatható.

Köszönet a rablólovagnak
A bejáratnál az információs tábla Móré László váraként nevezi meg, holott nem sok köze volt hozzá. A kisnánai vár romként való fennmaradását azonban mégis részben neki köszönhetjük.
-
Korok és királyok: pogányok és szentek
2021-01-20 23:03:48 -
Pataki vár: kutatás és bemutatás, NKA: búcsú a kollégiumtól, könyv a gödöllői kastélyról
2021-01-18 17:54:50 -
Középpontban a középkor, így újult meg a Kiskun Múzeum, Dömös: római őrtornyot kutattak
2021-01-10 22:15:07 -
Esztergom: Árpád-kori út a kolostor telkén, BTM: Budapest őskori előzményét kutatják
2020-12-27 23:34:29 -
BTM: feltárás a Margit körútnál, Szádvár régész szemmel, virtuális tárlat és múzeum
2020-12-27 23:28:27 - További cikkek megjelenítéséhez kattints ide!
-
Korok és királyok: pogányok és szentek
2021-01-20 23:03:48 -
Pataki vár: kutatás és bemutatás, NKA: búcsú a kollégiumtól, könyv a gödöllői kastélyról
2021-01-18 17:54:50 -
Középpontban a középkor, így újult meg a Kiskun Múzeum, Dömös: római őrtornyot kutattak
2021-01-10 22:15:07 -
Esztergom: Árpád-kori út a kolostor telkén, BTM: Budapest őskori előzményét kutatják
2020-12-27 23:34:29 -
BTM: feltárás a Margit körútnál, Szádvár régész szemmel, virtuális tárlat és múzeum
2020-12-27 23:28:27