tematikus keresés térképes keresés közkincs-kereső
minden címke megjelenítése
további szűkítés:
címke törlése: - bencés

Feltárul a bencések korai történelme, Budapest: fontos a helyi védelem

Közkincs-kereső: műemlékvédelem, régészet, muzeológia. A 2022. december 7-i adás már az archívumban hallgatható.

tovább olvasom

Átfogó képet rajzolt a bencés konferencia

Nagy sikerrel rendezték meg a „Stabilitas Loci Benedictini. Bencések évszázadai a legfrissebb kutatások tükrében” című konferenciát a Bölcsészettudományi Kutatóközpontban november 25-én.

tovább olvasom

Ásatás Bakonybélben, BTM: feltárások a Károlyi-palota udvarán, kuckó Aquincumban

Közkincs-kereső: műemlékvédelem, régészet, muzeológia. A 2022. június 15-i adás már az archívumban hallgatható.

tovább olvasom

Atha comes kaposszentjakabi temploma

1061-ben fogott hozzá Atha (Ottó) somogyi ispán a Kapos folyó völgye fölé emelkedő magaslaton álló, régisége miatt akkor már romos Szent Jakab templom felújításának. Buzás Gergely tanulmánya a kaposszentjakabi templom építéstörténetéről és párhuzamairól.

tovább olvasom

Könyvajánló: Az almádi monostor

Megjelent szerzőnk, Hangodi László összefoglaló kötete az almádi monostor történetéről. A remek munka máris folytatásért kiált.

tovább olvasom

Középkori bencés kolostorok

Középkori bencés kolostorok legújabb kutatásai Magyarországon címmel rendez konferenciát a visegrádi Mátyás Király Múzeum.

tovább olvasom

Zalavár: közeleg az ezredév

 Öt év múlva lesz az ezredik évfordulója a zalavári Szent Adorján templom felszentelésének és így a bencés apátság megalapításának. A készülődést már most el kellene kezdeni.

tovább olvasom

Almád: rotunda állt az apátságban

Nem csak az apátsági templom szentélye, de egy rotunda maradványai is előkerültek az almádi monostorban végzett mindössze néhány napos régészeti kutatás során.

tovább olvasom

Szekszárd: egy hipotézis nyomában

Avagy a szekszárdi vármegyeháza északi épülettömbjében folytatott feltárások eredményei. Petkes Zsolt tanulmánya.

tovább olvasom

Régészeti kalandozások: elfeledett nemzetségi monostor

Október elején rendezte meg a Forster központ az ozorai várkastélyban a Régészeti kalandozások című konferenciát. Sorozatunkban ennek nyomtatott formában megjelent előadásait adjuk közre.

tovább olvasom

Almád: Omnia mutantur – Minden változik

Az almádi monostor hanyatlását és pusztulását mutatja be Hangodi László az 1500 és 1564 közti időszakot felelevenítő újabb tanulmányában.

tovább olvasom

Az első magyar szürke eminenciás

A pécsi székesegyház altemploma – ha átépítve is – napjainkban is őrzi Boldog Mór, a 11. század egyik legérdekesebb alakjának emlékét. Bár csak mozaikokat ismerünk a pannonhalmi szerzetes, majd apát, aztán pécsi püspök életéből, érdemes kísérletet tenni ezek összeillesztésére.

tovább olvasom

Az ököljog uralma e kor

„Az ököljog uralma e kor.” E szigorú szavakkal jellemzi a tájegység XV. századi történelmét Emresz Károly. Hangodi László folytatja az almádi bencés apátság történetét.

tovább olvasom

Fejezetek az almádi bencés apátság történetéből – II. rész

Miután elült a századelő trónharcainak zűrzavara, a nyugati Balaton-felvidéken is egy általános felvirágzó történelmi periódust hozott az Anjou-kor évszázada. Ez a század kiemelkedő korszak az Atyusz nemzetség almádi kegyúri monostora történetében is. Hangodi László újabb tanulmánya.

tovább olvasom

Almád: monostoralapítás és az első két évszázad története

Fejezetek az almádi Boldogságos Szűz Mária és Mindenszentek bencés apátság történetéből - Hangodi László tanulmányában az első csaknem két évszázad történetét dolgozza fel.

tovább olvasom

Hibáztak a bencések - megmaradt a 12. századi padló

A középkori templomok esetében általában megsemmisül a korai építési periódusok padlója az átépítések miatt. Miskolctapolcán azonban szinte érintetlen a valószínűleg 12. századi kőpadló – igaz a megmaradásához az kellett, hogy kissé meggondolatlanul jelöljék ki az épülő templom helyét.

tovább olvasom

Jásd: egy szerzetese volt csak a haldokló apátnak

Bár a jásdi bencés apátság pontos helye és így területi lehatárolása sem ismert, s az oklevelekben is ritkán említik, kőtöredékei és következtetések útján nem teljesen feltárhatatlan a története.

tovább olvasom