tematikus keresés térképes keresés közkincs-kereső
minden címke megjelenítése
további szűkítés:
címke törlése: - erőd

Iovianus császár verete a Sibrik-dombról

A visegrádi Sibrik-dombi lelőhely 2022. évi tervásatásának egyik fontos leletéről számol be honlapunkon a feltárás vezetője, Boruzs Katalin régész, az  MNM Mátyás Király Múzeuma munkatársa.

tovább olvasom

Sibrik-domb: előkerült az erőd római kori kapuja

Néhány napja fejeződött be a visegrádi Sibrik-dombon a MNM Mátyás Király Múzeumának és a Pilisi Parkerdő Zrt. Visegrádi Erdészetének együttműködésével megvalósított tereprendezés és rövid régészeti kutatás. Boruzs Katalin ásatásvezető régész írása.

tovább olvasom

Sibrik-domb: feltárult egy középkori kapu

Egyre több részlet derül ki az ásatásoknak hála, hogy miként változott a középkorban az egykori római tábor a visegrádi Sibrik-dombon. Boruzs Katalin ásatásvezető régész írt az idei eredményekről összefoglalót.

tovább olvasom

Római erőd és középkori falu a Dagálynál, feltalálók Aquincumban, Óbudai Kult.Éj

Közkincs-kereső: műemlékvédelem, régészet, muzeológia. A 2020. július 29-i adás már az archívumban hallgatható.

tovább olvasom

Folytatódik az ispáni vár feltárása

Félidejénél tart a Visegrád Sibrik-dombi római erőd és ispáni vár idei régészeti kutatása. A cél a valószínűleg Szent László király korában épült torony eddig ismeretlen részének és a hozzá csatlakozó várfalaknak a feltárása.

tovább olvasom

Magára maradt a pálos kolostorrom, Izsa: a Világörökségre várnak, képzés indul a Műegyetemen

Közkincs-kereső: műemlékvédelem, régészet, muzeológia. A 2018. január 3-i adás már az archívumban hallgatható.

tovább olvasom

A tűzfegyverek hatása a későközépkori várépítészetre Magyarországon

Magyarország délvidéki, határ menti régiójában is korán megjelentek az itáliai és a török erődépítészet hatásai, ami azt jelzi, hogy itt már ekkor komoly tüzérséggel kellett számolni a törökök elleni harcokban. Buzás Gergely tanulmánya.

tovább olvasom

A Visegrád–Gizellamajori erőd Ny/I. helyiségének késő római kerámiája

A Valériai limes szakaszon, Esztergom és Szentendre között 1988-ban került napvilágra Visegrád–Gizellamajorban egy késő római kiserőd. Ottományi Katalin tanulmányában egy nagyobb összefüggő egység, a nyugati szárny I. helyiség anyagát mutatja be.

tovább olvasom

A Visegrád-Sibrik-dombon feltárt maradványok története

A Sibrik-dombon rejtező romokra Rómer Flóris hívta fel először a figyelmet. A római tábor maradványait és a lelőhely fontosságát Schulek János is felismerte, régészeti feltárásra azonban nem volt lehetősége.

tovább olvasom

Dunakapu tér: kerékpár garázsnak elég a hely – képgalériával

Befejeződött a feltárás a győri Dunakapu téren, bár a régészek még a hónap közepéig dolgozhatnak a területen. Hogy azután mi lesz, egyelőre rejtély.

tovább olvasom

Feltárulhatnak a reneszánsz erőd részletei

Bár a győri erőd Dunakapu téren „felejtett” szakaszának a feltárása, léte és sorsa tavalytól fuldoklik a város belpolitikai csatározásaiban, mélygarázs ide, komplett helyreállítás oda, érdemes végiggondolni, hogy miért is fontos ez a feltárt torzó, netán mire lehet számítani az idei ásatási szezonban.

tovább olvasom