tematikus keresés térképes keresés közkincs-kereső
minden címke megjelenítése
további szűkítés: ásatás {3 cikk} Buzás Gergely {1 cikk} feltárás {2 cikk} Gizellamajor {1 cikk} ispán {2 cikk} jászság {1 cikk} kerámia {1 cikk} Közkincskereső {1 cikk} kutatás {1 cikk} leletek {1 cikk} Mátyás Király Múzeum {1 cikk} múzeológia {1 cikk} régészet {1 cikk} Római birodalom {2 cikk} római kor {4 cikk} Sibrikdomb {4 cikk} Szentendre {1 cikk}
címke törlése: - Visegrád - erőd - visegrád

Megmutatják Visegrád korai történetét, százötven éves a Jász Múzeum, erődfeltárás Szentendrén

Közkincs-kereső: műemlékvédelem, régészet, muzeológia. A 2024. szeptember 4-i adás már az archívumban hallgatható.

tovább olvasom

Iovianus császár verete a Sibrik-dombról

A visegrádi Sibrik-dombi lelőhely 2022. évi tervásatásának egyik fontos leletéről számol be honlapunkon a feltárás vezetője, Boruzs Katalin régész, az  MNM Mátyás Király Múzeuma munkatársa.

tovább olvasom

Sibrik-domb: előkerült az erőd római kori kapuja

Néhány napja fejeződött be a visegrádi Sibrik-dombon a MNM Mátyás Király Múzeumának és a Pilisi Parkerdő Zrt. Visegrádi Erdészetének együttműködésével megvalósított tereprendezés és rövid régészeti kutatás. Boruzs Katalin ásatásvezető régész írása.

tovább olvasom

Sibrik-domb: feltárult egy középkori kapu

Egyre több részlet derül ki az ásatásoknak hála, hogy miként változott a középkorban az egykori római tábor a visegrádi Sibrik-dombon. Boruzs Katalin ásatásvezető régész írt az idei eredményekről összefoglalót.

tovább olvasom

A Visegrád–Gizellamajori erőd Ny/I. helyiségének késő római kerámiája

A Valériai limes szakaszon, Esztergom és Szentendre között 1988-ban került napvilágra Visegrád–Gizellamajorban egy késő római kiserőd. Ottományi Katalin tanulmányában egy nagyobb összefüggő egység, a nyugati szárny I. helyiség anyagát mutatja be.

tovább olvasom

A Visegrád-Sibrik-dombon feltárt maradványok története

A Sibrik-dombon rejtező romokra Rómer Flóris hívta fel először a figyelmet. A római tábor maradványait és a lelőhely fontosságát Schulek János is felismerte, régészeti feltárásra azonban nem volt lehetősége.

tovább olvasom