tematikus keresés térképes keresés közkincs-kereső
minden címke megjelenítése
további szűkítés:
címke törlése: - könyvajánló

Egy könyvről és az olvasókról

A hetekben jelent meg Buzás Gergely: A középkori építészet története Magyarországon első kötete. Komoly dilemmám, hogy mit lehetne írni róla azon kívül, hogy jó, fontos és hiánypótló kötet. S egyáltalán kinek lehetne, kellene erről írni? Kovács Olivér írása.

tovább olvasom

Könyvismertető: A kard regénye

Egy új könyv, amely a régészet, művelődéstörténet és történelem szemszögéből mutatja be az egyik legikonikusabb fegyvernek, a kardnak az öt évezredes kultúrtörténetét. Buzás Gergely – A kard regénye egyik szakmai tanácsadója – könyvismertetése.

tovább olvasom

A kard regénye: itt a tartalom

Az Ünnepi Könyvhétre jelent meg szerkesztőnk, Kovács Olivér: A kard regénye című tudományos-ismeretterjesztő könyve. Közzétesszük a részletes tartalomjegyzékét.

tovább olvasom

Könyv a zsámbéki templomról: Tekintsd e művet, Isten

Reprezentatív, nem csak beltartalmát, de küllemét tekintve is tekintélyes kötet jelent meg a zsámbéki templomról Valter Ilona és más szerzők tollából.

tovább olvasom

Megjelent A késő középkori magyar királyok sírjai

Megjelent és szombaton a könyvhéten megvásárolható Buzás Gergely – Kovács Olivér: A késő középkori magyar királyok sírjai című könyve.

tovább olvasom

Könyvismertető: Mohács szimfónia

A csata ötszázadik évfordulójához közeledve úgy tűnik, nem lehet elég új könyvet megírni Mohácsról. A Mohács szimfóniát leginkább a reál tudományok kedvelői értékelhetik, s egyúttal jelentősen hozzájárul az ütközet szűkebb és tágabb értelmű megismeréséhez.

tovább olvasom

Könyvismertető: Az Árpádok országa

Ez az elmúlt évek egyik legfontosabb könyve a magyar középkorkutatás egyébként is erős mezőnyében. Saját meghatározása szerint „Tanulmányok és katalógus”, ám sokkal több ennél: négy évszázad világával ismerteti meg az olvasót precízen, olvasmányosan és látványosan.

tovább olvasom

Könyvajánló: Mongol invázió Európa ellen

A tatárjárásról megjelent új kötet elsősorban roppant széles horizontjával nyűgözi le az olvasót. A mongol birodalom és hadjárataik mellett körképet ad az európai kontinens konfliktusairól az időszakban és a közgondolkodásban élő történelmi sztereotípiánál egy reálisabb történelemszemléletet kínál.

tovább olvasom

Megjelent Szolnok nagykönyve

Kertész Róbert munkája részletességével és alaposságával, no és persze terjedelmével is kiemelkedik a városok történelmi monográfiai közül, igazán egyedi, s a műfaján túlmutatóan is érdeklődésre számot tartó kötet.

tovább olvasom

Könyvajánló: Árpád-kori építészet a Dunántúlon

Nem vagyunk ebben a műfajban elkényeztetve, ám Szakács Béla Zsolt munkája eszünkbe juttathatja, miért is jó és hasznos műemléki topográfiát használni.

tovább olvasom

Könyvajánló: Rómaiak Visegrádon

Bár a rómaiak visegrádi jelenléte általában közismert, leginkább a késő császárkorra, a 4. század végére, így a Sibrik-dombi erőd korára gondolunk velük kapcsolatban. Boruzs Katalin könyve azonban egy jóval kevésbé ismert időszakot mutat be.

tovább olvasom

Vármúzeum: megújult a palotatörténeti kiállítás, könyvek Visegrádról, művészek és tárlat Vaján

Közkincs-kereső: műemlékvédelem, régészet, muzeológia. A 2021. október 20-i adás már az archívumban hallgatható.

tovább olvasom

Tanulmánykötet születésnapra

Szőke Mátyás régész, a Visegrádi Mátyás Király Múzeum korábbi igazgatója nyolcvanadik születésnapjára adott ki tanulmánykötetet az intézmény.

tovább olvasom

Segít az NKA a körmendi kastélynak, Visegrádi palota: digitalizálás, nyitás, itt a kastélykönyv

Közkincs-kereső: műemlékvédelem, régészet, muzeológia. A 2021. április 28-i adás már az archívumban hallgatható.

tovább olvasom

Árpád-házi királysírok: megjelent a könyv

Más a cikksorozat és más a kötet – azt javasoljuk, hogy egyiket sem hagyja ki! A szerzőpáros ajánlója az olvasnivalóhoz.

tovább olvasom

Könyvajánló: ezer új oldal Mohácsról

Két új kötet is megjelent a mohácsi csatát, illetve annak előzményeit, következményeit, szűkebb és tágabb környezete összefüggéseit vizsgálva. A könyvek érdekesek, ráadásul az ötszázadik évfordulóig újabbak is érkeznek.

tovább olvasom

Könyvajánló: Lukács Zsófia: Füzér dekódolva

A rajongástól az elutasításig az érzelmek széles spektrumát váltotta ki a füzéri vár rekonstrukciója. A negatív szélsőségeket feltehetően az információhiány is táplálta, nevezetesen, hogy – Simon Zoltánnak jóval a helyreállítás tervezését megelőzően megjelent munkáján kívül – nem olvasható összefoglaló a munkát megalapozó kutatások eredményeiről. Ez a könyv a történeti enteriőrök tekintetében minden kérdést megválaszol a maga területén, sőt többet is ad.

tovább olvasom

Gótikus kápolna az Erzsébet híd lábánál, Füzér dekódolva: megjelent a könyv

Közkincs-kereső: műemlékvédelem, régészet, muzeológia. A 2019. február 6-i adás már az archívumban hallgatható.

tovább olvasom

Könyvajánló: Tari Edit: Kőbe faragott liturgia

A régész szerző bő harminc évvel ezelőtti templomásatásán tárt fel egy összetört kő keresztelőmedencét. Ez az esemény indította el a keresztelőkút párhuzamainak keresését, mint egy adatgyűjtő szelíd csermelyt, amely később patakká, vad folyóvá, majd legvégül tágas tengerré – egész pontosan könyvvé duzzadt.

tovább olvasom

Könyvajánló: Papp Adrienn: Török fürdők Magyarországon

Néhány héttel ezelőtt jelent meg a török kor egyik legjobb régész kutatójának kötete, amely elsősorban a nagyközönséget avatja be a török fürdők (és általában a korszak oszmán építészete) világába.

tovább olvasom

Könyvajánló: Buzás Gergely: Királyok Visegrádja

Egy újabb kötet Visegrád történelméről. De vajon a szintén friss katalógushoz-településmonográfiához képest tud újat mondani? Tud bizony, sőt nem csak mondani, de mutatni is.

tovább olvasom

Magos hegyen győzhetetlen vár: kötet Csobáncról

Hangodi László történész műve roppant alapos munka, Csobánc történetének több mint három és fél évszázadát dolgozza fel.

tovább olvasom

Könyv a középkori Budáról

Spekner Enikő könyve hiánypótló munka, hiszen egyszerre szól a középkori városfejlődésről és a hatalomszervezés változásáról.

tovább olvasom

Minden Mátyás szülőházáról

Megjelent Lupescu Radu monográfiája Mátyás király kolozsvári szülőházáról. Bár a borító külcsínre nem túl ingergazdag, a csaknem 160 oldalon alaposan feldolgozott, színes történet tárul elénk.

tovább olvasom

Könyvajánló: képeket ígér, többet ad

Abonytól Vácig, a neolittól a középkorig mutat be negyvenkilenc Pest megyei feltárást a Képek a múltból című reprezentatív kötet.

tovább olvasom