további szűkítés: Aba Sámuel {1 cikk} Abasár {1 cikk} Albert király {1 cikk} altemplom {2 cikk} Anjou {1 cikk} antropológia {1 cikk} Aranybulla {1 cikk} Árpád {1 cikk} Bizánc {2 cikk} bronzkor {1 cikk} BTM {1 cikk} Buda {2 cikk} budai vár {2 cikk} Buzás Gergely {1 cikk} Csanád {1 cikk} DNS {2 cikk} ereklye {1 cikk} Esztergom {1 cikk} falképek {1 cikk} falkutatás {1 cikk} fejedelem {1 cikk} Feldebrő {1 cikk} felmérés {1 cikk} feltárás {6 cikk} ferencesek {2 cikk} Gertrudis {1 cikk} Géza {1 cikk} Habsburg {1 cikk} híd {1 cikk} hódoltság {1 cikk} Hunyadi {2 cikk} I. András {4 cikk} I. Ferdinánd {1 cikk} I. Géza {2 cikk} I. Károly {1 cikk} I. Lajos {1 cikk} I. László {2 cikk} II. András {1 cikk} II. Béla {1 cikk} II. Géza {1 cikk} II. István {1 cikk} II. Károly {1 cikk} II. Lajos {1 cikk} II. László {1 cikk} II.Ulászló {1 cikk} III. Béla {4 cikk} III. István {2 cikk} IV. Béla {2 cikk} IV. István {1 cikk} IV. László {1 cikk} Kálmán {2 cikk} keresztes hadjárat {1 cikk} keresztesek {1 cikk} kiállítás {1 cikk} királyi palota {1 cikk} királytemetkezések {30 cikk} könyv {1 cikk} könyvajánló {2 cikk} könyvbemutató {1 cikk} Környe {1 cikk} Kovács Olivér {1 cikk} Közkincskereső {3 cikk} Manuel {2 cikk} Margit {1 cikk} Margitsziget {1 cikk} Mária {1 cikk} Mátyás {1 cikk} Mátyástemplom {1 cikk} Mohácsi csata {2 cikk} műemlékvédelem {1 cikk} Nagyvárad {3 cikk} Nándorfehérvár {1 cikk} Nemzeti Múzeum {1 cikk} Nemzeti Régészeti Intézet {1 cikk} oszmán birodalom {1 cikk} Pécs {4 cikk} Péter {3 cikk} Pilisszentkereszt {1 cikk} Póla {1 cikk} régészet {1 cikk} rézkor {1 cikk} római kor {1 cikk} Salamon {2 cikk} székesegyház {3 cikk} Székesfehérvár {6 cikk} Szolnok {1 cikk} Szulejmán szultán {1 cikk} Taksony {1 cikk} tanulmány {1 cikk} tatárjárás {1 cikk} temetkezés {1 cikk} Tihany {4 cikk} török {3 cikk} V. István {1 cikk} Vác {2 cikk} Városliget {1 cikk} vizsgálat {1 cikk} Zsigmond király {1 cikk}
címke törlése: - királysír
Megjelent A késő középkori magyar királyok sírjai
Megjelent és szombaton a könyvhéten megvásárolható Buzás Gergely – Kovács Olivér: A késő középkori magyar királyok sírjai című könyve.
Esztergom: középkori eredetű falak a ferences templomban
Esztergomban az egykori Királyi városban álló ferences templom szentélyének északi fala valószínűleg 13. századi eredetű, ezt bizonyítja az alapozás rétegsorához tartozó leletanyag. Ez a felfedezés újabb, de még nem perdöntő érv amellett, hogy a barokk templom helyén állt a középkori ferences templom és rendház.
Szapolyai János, az elveszett király
A középkori Magyarország megszűnéséhez vezető eseménysor egyik főszereplője Szapolyai János, az utolsó király, akit Székesfehérvárott, s egyáltalán az országban temettek el. Földi maradványai pedig mindössze négy évig nyugodhattak háborítatlanul.
II. Lajos: sír Ulászló és Szent Imre között
A szerencsétlen sorú II. Lajosnak szinte az egész életét – és persze a halálát is – az éppen a trónja lépte után megélénkülő török fenyegetés határozta meg. A mohácsi csatában elesett uralkodót először feltehetően az apja sírjába temették, s csak egy évvel később kapott saját sírhelyet.
II. Ulászló: temetkezés Mátyás mögött
Bár gyökeresen más természetű uralkodó volt II. Ulászló, mint elődje, Mátyás – és persze a lehetőségeik sem voltak hasonlóak –, a Jagelló-családból származó második magyar királyt valószínűleg elődje sírjának közelében temették el.
Falképekre bukkantak a mérai templomban, kövek és csontok: kutatják a tihanyi altemplomot
Közkincs-kereső: műemlékvédelem, régészet, muzeológia. A 2021. június 16-i adás már az archívumban hallgatható.
Kutatás a tihanyi altemplomban: megvannak az első eredmények
Nagyrészt végeztek a régészeti feltárással a tihanyi bencés apátság templomának altemplomában, I. András király temetkezőhelyén.
Elkezdődött a feltárás a tihanyi apátságban
Régészeti feltárás kezdődik a Tihanyi Királykriptában. A Tihanyi Bencés Apátság és az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat közleménye.
Mátyás király három sírja
Hunyadi Mátyás a közgondolkodásban egyike a legismertebb, legnépszerűbb uralkodóknak. Székesfehérvári temetkezésének megfejtése nem könnyű feladat, hiszen két sírhely kialakítását is elkezdték, ám a király végül egy harmadikban kaphatott ideiglenesen nyughelyet.
A sír nélküli és az idegen király
Bár I. Ulászló és V. László sorsa és emlékezetük ugyancsak különböző, akadnak hasonlóságok is a két fiatalon elhunyt, egymással rivalizáló király között. Uralkodásuk tizenhét esztendeje alatt szinte folyamatosan fegyverben volt az ország egy része: az alig több mint másfél évtized a polgárháború, illetve a török elleni harcok roppant aktív időszaka volt.
Kutatás a pécsi székesegyház altemplomában
Előzetes beszámoló a pécsi székesegyház altemplomában végzett 2019. évi régészeti kutatásról - Tóth Zsolt, Buzás Gergely és Neményi Réka tanulmánya a Pécsi Tudományegyetem Bölcsész Akadémia sorozatában.
Albert király temetkezése: egy sírban Nagy Lajossal?
Albert az első Habsburg uralkodó volt a magyar trónon: sokat tapasztalt osztrák hercegként egy több évtizedes megállapodás eredményeként lett magyar király, de alig több mint másfél éves uralkodása alig hagyott nyomot a magyar történelemben, leginkább a halála miatt őrizte meg az emlékezet.
Anjou Mária és Luxemburgi Zsigmond sírjai
Luxemburgi Zsigmond a leghosszabb ideig, több mint fél évszázadon át uralkodó középkori magyar király volt, ám európai tevékenysége miatt jobban megőrizte a nemzetközi-, mint a magyar emlékezet. Zsigmond és első felesége, Anjou Mária nagyváradi temetkezéseit már a 17-18. században megtalálták, de a csontok és a sírmellékletek nagy része azóta elveszett, mindössze Zsigmond halotti koronája és országalmája maradt ránk.
II. Károly: a visegrádi királytemetkezés
A legrövidebb ideig uralkodó magyar királyként alig vonult be a történelmi emlékezetbe, a mellékneveként használt „Kis” szó is tükröz némi előítéletet. Korábbi tettei alapján azonban potenciálisan tehetséges uralkodót vesztett el az ország a merénylet áldozatává lett II. Károllyal. Szinte bizonyosan a visegrádi Szent András monostor templomában temették végül el, ahol előkerült ugyan egy furcsa csontváz, ám a jelenlegi ismeretek legfeljebb egy teóriára elegendőek.
I. Lajos temetkezése: azonosítható volna a király maradványa
I. Lajos uralkodásának kora leginkább apjának köszönhetően a magyar középkor leginkább virágzó korszaka volt. Székesfehérvárott nem csupán a sírkápolnája, de a benne állt sírépítmények is rekonstruálhatók. Sőt valószínű, hogy a király csontjai is megvannak.
I. Károly sírja: egy lépés hiányzik csak az azonosításhoz
Szinte mesebeli életpálya adatott I. Károlynak, akinek az Árpád-házhoz való tartozást fejezték ki Fehérvárra temetésével is. A valószínű sírcsoport csontmaradványainak vizsgálata eldönthetné, kiknek a szomszédságában nyugodhatott.
Vármúzeum: kiállítás a ciszternában, Pécs: lezárult egy kutatási korszak
Közkincs-kereső: műemlékvédelem, régészet, muzeológia. A 2019. november 27-i adás már az archívumban hallgatható.
Árpád-házi királysírok: megjelent a könyv
Más a cikksorozat és más a kötet – azt javasoljuk, hogy egyiket sem hagyja ki! A szerzőpáros ajánlója az olvasnivalóhoz.
Megújulás a Városligetben: a Millennium Ház, Nagyvárad három királysírja
Közkincs-kereső: műemlékvédelem, régészet, muzeológia. A 2019. október 2-i adás már az archívumban hallgatható.
Bronzkori időkapszula Óbudán, Pécs: római építmény és királysír a székesegyház alatt
Közkincs-kereső: műemlékvédelem, régészet, muzeológia. A 2019. július 10-i adás már az archívumban hallgatható.
III. András: a budavári királysír
Az Árpád-ház utolsó uralkodója sem tudta megakadályozni a királyság feudális anarchiába süllyedését, a tartományurak hatalmának erősödését. Vele halt ki hivatalosan a család férfi ága, budavári temetkezésének helyét sokáig félreértették, és az épület azonosítása után sem kutatták célzottan.
IV. László: a csanádi királytemetkezés
Miként V. István igyekezett korszerűsíteni a kormányzást, úgy a fiának, IV. Lászlónak is volt egy sikeres, ám kérészéletű uralkodói korszaka. Ám míg az apát a halála akadályozta meg a reformok továbbvitelében, a fia kudarca után még egy évtizedig ült a trónon, miközben az ország mindinkább a bárók küzdőterévé vált és feudális anarchiába fulladt.
V. István temetkezése: korona a Margitszigeten
V. István ugyan viszonylag hosszasan uralkodott ifjabb királyként, ám a teljes ország uralkodójaként mindössze két évig ült a trónon. Történelmi szerepét tekintve szélsőségesek az álláspontok: apjára törő hűtlen fiúként éppúgy megítélték, mint szép reményekre jogosító uralkodóként. Margitszigeti sírját a hagyomány szerint az 1838-es nagy árvíz mosta ki, valójában azonban sírrablók prédájává vált.
IV. Béla sírja: egy elveszett esztergomi templom
Az Árpád-ház történetének talán leginkább túlértékelt uralkodója IV. Béla, akinek az álma a régi típusú királyi hatalom újjáteremtéséről dugába dőlt, majd sorozatos ballépések után csaknem az országot is elvesztette a tatárjárás során. Hadi vállalkozásai rendre sikertelenek voltak, végül fiával kialakult konfliktusa megágyazott a feudális anarchiának, s az oligarchák későbbi túlhatalmának, miáltal végeredményben totális káoszba taszította hazáját. Esztergomi temetkezését nem sikerült azonosítani, még a sírjának egykor helyet adó ferences templom helye sem ismert, síremlékének egy töredéke viszont valószínűleg fennmaradt.
II. András: a perelt királysír
Az egész Árpád-dinasztia legnagyobb hatású reformere volt II. András, akinek harminc évnyi uralkodás adatott meg – korábban csak I. (Szent) István ült hosszabb ideig a trónon. András gyökeresen átalakította a királyságot, utána már nem volt visszatérés a „mindenható király” eszméjéhez. Bár temetkezőhelyének kutatása már elkezdődött, sírhelyét még nem sikerült azonosítani.
Az archaeogenetika lehetőségei a székesfehérvári királysírok azonosításában
Bár sokan beszélnek róla, sikerült alaposan félreértelmezni a Székesfehérvárról származó emberi maradványok archeogenetikai vizsgálatáról szóló tanulmányt. Új kérdések is felmerültek – Buzás Gergely összefoglalója.
III. Béla sírja: koponya a meszesgödörben?
A magyar történetírás jó ideje az ország egyik legragyogóbb korszakaként ismeri és ismerteti III. Béla uralkodását. Kultuszát erősítette, hogy 1848-ban az ő földi maradványaiként azonosították az egyetlen épen maradt középkori királysírban lévő csontokat (s ez a már meglévő tisztelet is megkövetelte, hogy az ő sírját véljék megtalálni). Valószínűbb azonban, hogy az uralkodó temetkezése már évekkel korábban előkerült.
III. István: az esztergomi királysír
Esztergom már az államalapítás előtt fontos uralkodói székhely volt, majd az első ezredfordulón létrehozott magyar egyházszervezet központja lett, ám szinte maradéktalanul megsemmisített középkori katedrálisában mindössze egy uralkodót temettek el.
A székesfehérvári bazilika: három generáció temetője
A 12. század második harmada a székesfehérvári bazilika nagy korszaka, hiszen a királyi család három generációját is az épület falai közé temették. Ez az időszak egyúttal a bazilika Kálmán korában elkezdődött megújulásának kora is.
II. István: hálátlan utókor, elveszett sírhely
Kálmánhoz hasonlóan fia, II. István emlékezetét is eltorzították a középkor folyamán. Másfél évtizedes uralkodásának részleteiről csak két évszázaddal későbbi forrás számol be először – erősen kritikus hangon. Temetkezése a családban unikális – bár régészeti kutatására még nem volt lehetőség.
Kálmán sírja: visszatérés Fehérvárra
Kálmán az Árpád-ház egyik legnagyobb formátumú (korunk mércéjével leginkább európai) uralkodója volt, ám a későbbi krónikák sok tekintetben eltorzították alakját. (A nagy műveltség, intellektus a magyar történelmi köztudatban ritkán erény.) Ugyanakkor valószínűleg ő az egyetlen király a családból, akinek földi maradványai – még ha téves azonosítással is, de – fennmaradtak.
I. Géza temetkezése: sírhely és érdektelenség
A 11. századi Árpád-házi uralkodók sorában nagy figyelmet sohasem kapott I. Géza, az emlékezetét nyilván öccse, I. (Szent) László figurája borította árnyékba. Pedig a királyként csupán három esztendőn át uralkodó idősebb herceg kulcsfontosságú a család ezen ágának hatalomra kerülése és későbbi története szempontjából is, hiszen ő volt az aki elűzte Salamont és az ő utódaival folytatódott az Árpádok históriája. Az érdektelenség napjainkban is kíséri: bár feltárták temetkező templomát és vélhetően azonosították a sírhelyét is, ennek bemutatására még csak terv sem született.
Salamon király: egy legendás királysír
A 11. századi magyar uralkodók közül a legrejtélyesebb sors I. András király fiáé, Salamoné. Bár több mint egy évtizedig vezette az országot, emlékezetét befeketítették ellenfelei, akik trónjától és hazájától is megfosztották. Mégis talán ő az egyetlen középkori királyaink közül, aki háborítatlanul nyugszik sírjában.
Királytemetkezések: I. András, avagy az elszalasztott lehetőség?
Az I. István halálát követő zűrzavaros évek után több mint egy évtizednyi konszolidáció következett. A végül testvérharc áldozatává vált I. András tihanyi temetkezése az Árpád-ház antropológiai, genetikai kutatásának kiindulópontja lehetett volna.
Azonosítják a magyar királyokat, kutatják a rézkori kincset, Környe: szarkofág és erőd
Közkincs-kereső: műemlékvédelem, régészet, muzeológia. A 2017. április 5-i adás már az archívumban hallgatható.
Királytemetkezések: Péter király sírja
Bár tudjuk, hogy Pécsett temették el a másodikként trónra került, s harmadikként elhunyt magyar királyt, a sírjának helyet adó épület máig ismeretlen.
Királytemetkezések: karnyújtásnyira Aba Sámueltől
Pontosan tudhatjuk, hol lehetett egykor a királysír Abasáron, a feltárására azonban még mindig nem került sor.
Királysírok: fejedelmek a királyok előtt
A magyar királyok földi maradványainak a pontos sorsa többnyire szinte ismeretlen, vagy felettébb bizonytalan. Még nagyobb a homály a 10. századi fejedelmi temetkezések esetében. Ezzel kezdjük sorozatunkat.
Vác: rábukkantak a király sírjára, Szolnok: felmérték a török kori hidat
Közkincs-kereső: műemlékvédelem, régészet, muzeológia. A 2015. augusztus 19-i adás már az archívumban hallgatható.
-
Róma örök volt Pannoniában is
2024-08-21 18:18:22 -
Páratlan gyűjtemény a Kardok házában, teljesen feltárták az almádi monostor templomát
2024-08-19 17:42:10 -
Kutatják a szőregi monostort, túlélő Róma Aszófőn, tisztújítás az ICOMOS-ban
2024-08-19 17:33:13 -
Befejeződött a templom feltárása Almád monostorán
2024-07-21 18:03:22 -
Közösen a várfalakért Cserépváron, Csákberény újabb avar temetője, kardok és szobrok Visegrádon
2024-07-21 17:51:01 - További cikkek megjelenítéséhez kattints ide!
-
Róma örök volt Pannoniában is
2024-08-21 18:18:22 -
Páratlan gyűjtemény a Kardok házában, teljesen feltárták az almádi monostor templomát
2024-08-19 17:42:10 -
Kutatják a szőregi monostort, túlélő Róma Aszófőn, tisztújítás az ICOMOS-ban
2024-08-19 17:33:13 -
Befejeződött a templom feltárása Almád monostorán
2024-07-21 18:03:22 -
Közösen a várfalakért Cserépváron, Csákberény újabb avar temetője, kardok és szobrok Visegrádon
2024-07-21 17:51:01
-
A kardok után bemutatkoznak a reneszánsz szobortöredékek
2024-07-13 00:37:38 -
Benedetto da Maiano visegrádi oltára
2024-05-27 18:49:47 -
Bemutatták Benedetto oltárát Visegrádon
2024-05-27 18:26:37 -
Egy nap sem kellett és meglett a ferences templom
2024-04-09 07:52:35 -
Királyi nászút Visegrádon
2024-02-16 11:32:50