tematikus keresés térképes keresés közkincs-kereső

A kardok után bemutatkoznak a reneszánsz szobortöredékek

Míg a Nemzetközi Palotajátékok első, pénteki napján a kardoké volt kiállításként a főszerep, szombaton és vasárnap láthatóak lesznek a tavasszal előkerült reneszánsz szobortöredékek is a visegrádi királyi palotában.

tovább olvasom

Benedetto da Maiano visegrádi oltára

Kiemelkedő a most előkerült szoborlelet jelentősége, hiszen ilyen minőségű és jó állapotú, az első vonalba tartozó firenzei reneszánsz szobrász alkotása régészeti ásatásból Magyarországon még soha nem került elő korábban. Buzás Gergely feltáró régész beszámolója.

tovább olvasom

Bemutatták Benedetto oltárát Visegrádon

Régészeti szenzációnak számító faragott márványtöredékekre bukkantak a visegrádi műemlékegyüttes újjászületését megelőző feltáráson. A leletanyagot hétfőn mutatták be Visegrádon.

tovább olvasom

Egy nap sem kellett és meglett a ferences templom

Alig hét órával a feltárás reggeli kezdete után előkerült a visegrádi ferences kolostorhoz tartozó templom szentélyének támpillér alapozása. 

tovább olvasom

Királyi nászút Visegrádon

Mai fogalmaink szerint valamiféle megkésett nászút lehetett János király és Izabella királyné visegrádi pihenése 1539 tavasz végén – nyár elején. Frigyük, s a belőle származó gyermek új pályára állította Magyarország történelmét.

tovább olvasom

Visegrád: azonosíthatták az özvegy királyné palotáját

Befejeződött az idei évre a kutatás a visegrádi királyi palota és ferences kolostor területén. A feltárásnak hála egy Anjou-kori palotaépület maradványait azonosították a Várkapitányság Zrt. megbízásából, a Nemzeti Régészeti Intézet és a Mátyás Király Múzeum közös kutatómunkája keretében folytatott ásatás során – adta hírül az NRI Régészeti Hírügynöksége.

tovább olvasom

Új kiállítással búcsúztathatjuk az évet a palotában

Két kiállítással búcsúzik 2023-tól a Magyar Nemzeti Múzeum Mátyás Király Múzeuma. A Visegrád a 700 éves királyi székhely című tárlat a királyi palotában már látogatható.

tovább olvasom

Véget ért a visegrádi völgyzáró fal kutatásának első szakasza

Befejeződött a visegrádi középkori védelmi komplexum látványos elemének, a völgyzáró falnak a kutatása erre az évre. A Magyar Nemzeti Múzeum Nemzeti Régészeti Intézete és a Mátyás Király Múzeum szakemberei a Várkapitányság Zrt. megbízásából tárják fel a város középkori emlékeit - adta hírül az NRI Régészeti Hírügynöksége.

tovább olvasom

Elkezdődtek a feltárások Visegrádon

Szeptemberben kezdetét vette Visegrád történetének legnagyobb szabású középkori régészeti programja a Magyar Nemzeti Múzeum két régészetre szakosodott intézményének, a Nemzeti Régészeti Intézetnek és a Mátyás Király Múzeumnak az együttműködésében, a Várkapitányság Zrt. megbízásából – adta hírül a Régészeti Hírügynökség.

tovább olvasom

A palotában jártak a nemzetközi szimpózium résztvevői

A Mátyás Király Múzeum is vendégül látta az 55. Nemzetközi Kerámia Szimpózium résztvevőit. A külföldi szakemberek a visegrádi királyi palotában elsősorban a kályhákkal, kályhacsempékkel és kerámia-leletekkel ismerkedhettek meg.

tovább olvasom

Sibrik-domb: az erőd belsejében folytatódott a feltárás

Az elmúlt években a Sibrik-dombon található római erőd, majd Árpád-kori ispáni vár falainak, kapuinak kutatása után immár a terület belsejében végeztek feltárást a Magyar Nemzeti Múzeum Mátyás Király Múzeumának munkatársai – adta hírül a Nemzeti Régészeti Intézet Régészeti Hírügynöksége.
tovább olvasom

Visegrád: Mozart és Brahms a palotában

Ingyenes kamarazenekari koncerte várják a visegrádi királyi palotába az érdeklődőket július 22-én, 19 órára. A megjelenteket a Von Paradis Trió és Elias Kim játéka fogja gyönyörködtetni.
tovább olvasom

A legjobb helyen járt a nyári akadémia

A visegrádi királyi palotában tett látogatást a Visegrádi Négyek világörökségi-műemlékes fiatal szakembereinek nyári akadémiája.

tovább olvasom

I. András kiállítás: nyitás két lépcsőben

Július 7-én, délelőtt 10 órakor kerül sor az I. András és Salamon király történetét bemutató új időszaki kiállítás első fázisának megnyitására Visegrádon, a Salamon-toronyban.

tovább olvasom

Konferencia nyitotta az Anjou-évfordulót

Idén ünnepli Visegrád a városi kiváltságainak hétszázadik évfordulóját. Az egész éves ünnepségsorozatot egy konferencia nyitotta a Mátyás Király Múzeumban.

tovább olvasom

Plombák a Sibrik-dombról

A Visegrád, Sibrik-dombi lelőhely 2022. évi tervásatásának nem csak régészeti korszakhoz kötődő leletei voltak. A 19-20. századi ólomplombákkal folytatódik Boruzs Katalin ásatásvezető régész sorozata.

tovább olvasom

Parázstartó búra Visegrádról

A régészek általában nagy fontosságot tulajdonítanak a látszólag értéktelen cseréptöredékeknek, amelyek a földben jól megőrződnek, és változatosságukkal jól keltezik keletkezésük idejét. Azonban egyes különleges kerámia tárgyak önmagukban is érdekesek lehetnek távoli eredetük, egyedi készítésmódjuk vagy sajátos funkciójuk által. Ide sorolható egy a középkori Magyarországon eddig még egyedülálló, bár nem különösebben attraktív megjelenésű kerámia töredék: egy parázstartó búra töredéke is. Kocsis Edit restaurátor írása. 

tovább olvasom

Ólom dobókocka a visegrádi Sibrik-dombról

Újabb lelet a Visegrád, Sibrik-dombi lelőhely 2022. évi tervásatásának eredményei közül. Boruzs Katalin ásatásvezető régész beszámolója.

tovább olvasom

Iovianus császár verete a Sibrik-dombról

A visegrádi Sibrik-dombi lelőhely 2022. évi tervásatásának egyik fontos leletéről számol be honlapunkon a feltárás vezetője, Boruzs Katalin régész, az  MNM Mátyás Király Múzeuma munkatársa.

tovább olvasom

Középkori csontmegmunkáló műhely Visegrádról

A 14-15. századi város feltételezett piacterének északi oldalán 1985-ben végzett földmunkák és régészeti leletmentés során az egyik kutatóárokból több ezer megmunkált csonttárgy került elő. Kováts István régész ismertetője.

tovább olvasom

Így zajlott egy 18. századi rózsafüzér kereszt restaurálása

A Visegrád központjában található általános iskola régi épülete a 18. században a helyi közösség első templomaként működött. A falu temetője a templom mellett, keleti irányban terült el. Grósz Zsuzsanna restaurátor beszámolója egy lelet sorsáról.

tovább olvasom

Feltárás a Sibrik-dombon: előzetes jelentés

Boruzs Katalin ásatásvezető régész előzetes jelentése a Visegrád, Sibrik-dombi római kori tábor és középkori ispáni központ 2022. évi tervásatásáról.

tovább olvasom

Várja a régész az érdeklődőket a visegrádi Sibrik-dombra

Véget ért a 2022. évi ásatási idény a visegrádi Sibrik-dombon. A Kulturális Örökség Napjai keretében ismét megtekinthető lesz a feltárás Boruzs Katalin kalauzolásával, s ezt kiállításmegnyitó, majd hagyományőrző rendezvény követi.

tovább olvasom

Megnyílik a kolostor és a pokol is

A Múzeumok Éjszakája idei kísérőtörténete Tari Lőrinc pokoljárása lesz, s a palota mellett a ferences kolostor is látogatható lesz vezetéssel.

tovább olvasom

Sibrik-domb: előkerült az erőd római kori kapuja

Néhány napja fejeződött be a visegrádi Sibrik-dombon a MNM Mátyás Király Múzeumának és a Pilisi Parkerdő Zrt. Visegrádi Erdészetének együttműködésével megvalósított tereprendezés és rövid régészeti kutatás. Boruzs Katalin ásatásvezető régész írása.

tovább olvasom

Megnyílt a Visegrád harcosai

Egyszerre állandó kiállítás és múzeumpedagógiai foglalkoztató. Megnyílt a Visegrád harcosai a királyi palotában.

tovább olvasom

Visegráddal kezdődött el a magyar műemlékvédelem

Bár a kijelentés meglehetősen nagyképűnek tűnhet, azonban betű szerint mindenképpen igaz, ha felidézzük a Műemlékek Ideiglenes Bizottsága alakuló ülésének, s az azt követő heteknek a történéseit.

tovább olvasom

Könyvajánló: Rómaiak Visegrádon

Bár a rómaiak visegrádi jelenléte általában közismert, leginkább a késő császárkorra, a 4. század végére, így a Sibrik-dombi erőd korára gondolunk velük kapcsolatban. Boruzs Katalin könyve azonban egy jóval kevésbé ismert időszakot mutat be.

tovább olvasom

Tanulmánykötet születésnapra

Szőke Mátyás régész, a Visegrádi Mátyás Király Múzeum korábbi igazgatója nyolcvanadik születésnapjára adott ki tanulmánykötetet az intézmény.

tovább olvasom

Mágiával, boszorkánnyal érkezik Szent Mihály éjjele

Szent Mihály arkangyal a Biblia és a keresztény hit megingathatatlan alakja: ő volt az, aki átdöfte Lucifert és letaszította a földre. A gonosszal folytatott harcának emléke rendre visszatért névnapján, ennek szellemében elevenedik meg a középkori hit, mágia és boszorkányüldözés szeptember 25-én este a visegrádi királyi palotában.

tovább olvasom

Sibrik-domb: feltárult egy középkori kapu

Egyre több részlet derül ki az ásatásoknak hála, hogy miként változott a középkorban az egykori római tábor a visegrádi Sibrik-dombon. Boruzs Katalin ásatásvezető régész írt az idei eredményekről összefoglalót.

tovább olvasom

Újjászületik a visegrádi vár és palota

A visegrádi királytalálkozó hétszázadik évfordulójára, 2035-re teljesen megújul a visegrádi vár, a palota és a környezete. A már idén megkezdődő munkálatok részeként nemcsak a festői környezetben lévő visegrádi fellegvár és a királyi palota, de az alsóvár és a Salamon-torony, valamint a völgyzárófal és a vízibástya rekonstrukciója is megvalósul. A kulturális és turisztikai fejlesztések mellett pedig a településen élők érdekeit szolgáló beruházások is zajlanak.

tovább olvasom

Ünnepi díszben a királyi palota

A hétvégi Palotajátékhoz is a középkor hangulatát idéző hátteret ad az a kortárs kiállítás, amely június második fele óta díszíti a visegrádi királyi palota falait.

tovább olvasom

Május 1-jén nyit a visegrádi királyi palota

Szombaton, május 1-jén megnyitja kapuját a látogatók előtt a visegrádi királyi palota, amennyiben addig országosan sikerül elérni a négymillió oltottat. A belépéshez a jegyváltáson kívül felnőtteknél védettségi igazolvány is szükséges.

tovább olvasom

Új emléktábla a kőtár bejáratában

Új emléktábla került fel a visegrádi királyi palota kőtára bejáratának falára. Mint a már korábban elhelyezett, ez is a Visegrádi Nyilatkozat 1991-es aláírásának állít emléket, cseh, lengyel és szlovák nyelven.

tovább olvasom

Sibrik-domb: megtekinthetőek lesznek az újonnan feltárt falak

Befejeződött a 2020-as ásatási idény a visegrádi Sibrik-dombon. Az eredményét a feltáró régész vezetésével tekinthetik meg az érdeklődők szeptember 19-én, a Kulturális Örökség Napjain.

tovább olvasom

Folytatódik az ispáni vár feltárása

Félidejénél tart a Visegrád Sibrik-dombi római erőd és ispáni vár idei régészeti kutatása. A cél a valószínűleg Szent László király korában épült torony eddig ismeretlen részének és a hozzá csatlakozó várfalaknak a feltárása.

tovább olvasom

Visegrádon a Mátyás király várai

A nagy sikerű vándorkiállítás a királyi palotában (a Mátyás Király Múzeumban) tekinthető meg látogatási időben.

tovább olvasom

Árpád-házi királysírok: megjelent a könyv

Más a cikksorozat és más a kötet – azt javasoljuk, hogy egyiket sem hagyja ki! A szerzőpáros ajánlója az olvasnivalóhoz.

tovább olvasom

IV. Sabján Tibor konferencia

A visegrádi Mátyás Király Múzeum a Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeumával közösen negyedik alkalommal rendezi meg, idén Sabján Tibor halálának 10. évfordulója alkalmából a középkori és kora újkori fűtőberendezésekkel foglalkozó konferenciát.

tovább olvasom

Könyvajánló: Lukács Zsófia: Füzér dekódolva

A rajongástól az elutasításig az érzelmek széles spektrumát váltotta ki a füzéri vár rekonstrukciója. A negatív szélsőségeket feltehetően az információhiány is táplálta, nevezetesen, hogy – Simon Zoltánnak jóval a helyreállítás tervezését megelőzően megjelent munkáján kívül – nem olvasható összefoglaló a munkát megalapozó kutatások eredményeiről. Ez a könyv a történeti enteriőrök tekintetében minden kérdést megválaszol a maga területén, sőt többet is ad.

tovább olvasom

Könyvajánló: Tari Edit: Kőbe faragott liturgia

A régész szerző bő harminc évvel ezelőtti templomásatásán tárt fel egy összetört kő keresztelőmedencét. Ez az esemény indította el a keresztelőkút párhuzamainak keresését, mint egy adatgyűjtő szelíd csermelyt, amely később patakká, vad folyóvá, majd legvégül tágas tengerré – egész pontosan könyvvé duzzadt.

tovább olvasom

Könyvajánló: Papp Adrienn: Török fürdők Magyarországon

Néhány héttel ezelőtt jelent meg a török kor egyik legjobb régész kutatójának kötete, amely elsősorban a nagyközönséget avatja be a török fürdők (és általában a korszak oszmán építészete) világába.

tovább olvasom

Könyvajánló: Buzás Gergely: Királyok Visegrádja

Egy újabb kötet Visegrád történelméről. De vajon a szintén friss katalógushoz-településmonográfiához képest tud újat mondani? Tud bizony, sőt nem csak mondani, de mutatni is.

tovább olvasom

Könyvajánló: Kováts István: Visegrád évezredei

Bár hivatalosan a visegrádi Salamon-torony állandó régészeti kiállításának a katalógusa, a kötet sokkal több ennél, hiszen egy legújabb kutatási eredményeket is bemutató településmonográfiát is kap az olvasó.

tovább olvasom

Látható a Chronica Hungarorum

Csaknem száz fénykép mutatja be a középkori magyar királyság, azon belül is leginkább az Árpád-kor legreprezentatívabb tárgyi emlékanyagát a Salamon-toronyban.

tovább olvasom

A 9. század és az átmenet a Kárpát-medencében és a Dunakanyarban

Konferenciát rendeznek az alig ismert történelmi korszakról 2017. szeptember 22-23-án a visegrádi királyi palotában.

tovább olvasom

Konferencia a 9. századról és az átmenet koráról

Szeptember 22-23-án várják az érdeklődőket a visegrádi királyi palotába a szervezők.

tovább olvasom

Könyvbemutatók a Nemzeti Múzeumban

Négy érdekes könyvet mutatnak be és a régészeti adatbázisról is beszámolnak a Magyar Nemzeti Múzeumban december 5-én.

tovább olvasom

Várhelyreállítások és várkutatás

Konferencia a visegrádi királyi palotában pénteken, 10. 28-án – itt a végleges, részletes program.

tovább olvasom

Konferencia: várhelyreállítások és várkutatás

Konferenciát rendeznek a visegrádi királyi palotában október 28-án, pénteken. Visegrád, Eger, Füzér és Visegrád a fő témák.

tovább olvasom

Palotajátékok és Virtuális Várak Filmfesztivál Visegrádon

Július 8-10. között rendezik meg a Nemzetközi Palotajátékokat. Szombaton és vasárnap Virtuális Várak Filmfesztiválra is várják az érdeklődőket.

tovább olvasom

Castrum Nana konferencia szombaton

A Magyar Nemzeti Múzeum Mátyás Király Múzeuma és az Ipso Facto alapítvány június 4-én rendezi meg a IV. Castrum Nana konferenciát a kisnánai várban.

tovább olvasom

Március végén újra indul a PILLA

Negyedszer indul a PILLA, a múzeumi szakemberek módszertani szemináriuma. Az első előadó Pusztai Tamás.

tovább olvasom

A Szentföld középkori régészete - mesterkurzus

Február 29-e és március 2-a közt mesterkurzust tart Denys R. Pringle, a Cardiffi Egyetem professzora, a Szentföld keresztes korának egyik leghíresebb kutatója.

tovább olvasom

Kubinyi-díj: átadás

A Kubinyi András-Díj átadására január 28-án, csütörtökön délután 5 órakor kerül sor a BTM-ben.

tovább olvasom

Várhelyreállítások-konferencia: végleges program

Várhelyreállítások a mai magyar műemlékvédelemben címmel rendez konferenciát a Magyar Nemzeti Múzeum Mátyás Király Múzeuma Visegrádon a Királyi Palotában 2016 január 22-én.

tovább olvasom

Várhelyreállítások a mai magyar műemlékvédelemben

A Magyar Nemzeti Múzeum Mátyás Király Múzeuma konferenciát rendez Visegrádon a Királyi Palotában 2016 január 22-én. 

tovább olvasom

Kubinyi-díjak: pályázati felhívás

A Kubinyi András Középkortudományi Alapítvány pályázatot hirdet olyan fiatal kutatók számára, akiknek kutatási területe a középkori magyar történelem, régészet vagy más, ezekhez kapcsolódó tudományterület.

tovább olvasom

BTM: kettős könyvbemutató

 2015. október 1-jén, csütörtökön 15 órakor a Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeuma Gótikus termében kettős könyvbemutatót tartanak.

tovább olvasom

Visegrád és a magyar műemlékvédelem

A Magyar Nemzeti Múzeum Mátyás Király Múzeumának a Visegrád és a magyar műemlékvédelem című kiállítása 2015. 08. 19-én nyílik a visegrádi Salamon-toronyban.

tovább olvasom

Kiállítás: Értékes Pécs

Nem csupán egy épület, hanem egy egész város fejlődése, története elevenedik meg az Értékes Pécs projektben.

tovább olvasom

Mátyás király Napja - 2015

Május 2-3-án rendezi meg a visegrádi Mátyás Király Múzeum a kétnapos, sokszínű programot.

tovább olvasom

III. Sabján Tibor emlékkonferencia

Előadások a középkori és koraújkori fűtőberendezésekről április 18-án Visegrádon.

tovább olvasom

Korok ízei, korok konyhája

A kísérleti régészet esetenként ugyancsak ínycsiklandozó lehet. Példa rá ez a kisfilm.

tovább olvasom

Könyvajánló: Az almádi monostor

Megjelent szerzőnk, Hangodi László összefoglaló kötete az almádi monostor történetéről. A remek munka máris folytatásért kiált.

tovább olvasom

Várak, kastélyok, remények

Jó érzés végigolvasni a Várak, kastélyok, templomok legfrissebb, 2014-es kötetét. Az örömbe azért némi üröm is vegyül.

tovább olvasom

Könyvbemutató a Nemzeti Múzeumban

A Magyar Nemzeti Múzeum Mátyás Király Múzeuma tisztelettel meghívja Önt Buzás Gergely — Kovács Olivér: Középkori várak című könyvének bemutatójára.
tovább olvasom

Középkori bencés kolostorok

Középkori bencés kolostorok legújabb kutatásai Magyarországon címmel rendez konferenciát a visegrádi Mátyás Király Múzeum.

tovább olvasom

A Jagellók Magyarországa

November 13-14-én rendezik meg a konferenciát az MTA BTK Régészeti Intézetének tanácstermében.

tovább olvasom

Ágyúk a középkorban és a kora újkorban

Művelődéstörténeti konferenciára vár a MNM Rákóczi Múzeuma a Múzsák Templomába Sárospatakon.

tovább olvasom

Konferencia: középkori bencés kolostorok

2014. november 15-én rendezik meg a legújabb kutatások eredményeit összegző konferenciát a visegrádi királyi palotában.

tovább olvasom

Archeologia Nap szombaton

Színes, nagyközönségnek szóló programok, kiállításmegnyitó, könyvbemutató – ezzel várják az érdeklődőket szombatra a visegrádi királyi palotába.

tovább olvasom

Elit alakulat - A Kárpát-medence leggazdagabb honfoglalás kori temetői

Állandó régészeti kiállítás nyílik a Herman Ottó Múzeumban Miskolcon, a Papszer 1. alatt október 6-án.

tovább olvasom

Meséld El Te! - Elkezdődött!

Ahány túra, annyi mese! –  kezdetét veszi a Középkori templomok útja élményeinek megosztására buzdító „Meséld El Te!” pályázat.

tovább olvasom

Konferencia Esztergomban: a Velencei Charta 50 éve

Június 19-én rendezik meg a Velencei Charta 50 éve 1964-2014 című konferenciát az MNM Esztergomi Vármúzeumának Nagytermében.

tovább olvasom

Örökség 3D - konferencia Visegrádon

Örökség 3D A kulturális örökség digitális dokumentálása címmel konferenciát rendeznek április 29-30-án a visegrádi Mátyás Király Múzeumban.

tovább olvasom

A királynét megölni... - kiállításmegnyitó

2014. március 28-án, pénteken nyitják meg a visegrádi Salamon-toronyban a Gertrudis életét és emlékezetét bemutató vándorkiállítást.

tovább olvasom

Örökségünk védelme és jövője

Február 7-8-án rendezik meg a konferenciát az egri Dobó bástyában.

tovább olvasom

Kubinyi András-Díj: átadás

2014. január 28-án, kedden délután kerül sor az idei díjazottak elismerésére.

tovább olvasom

Tér, élmény: most kell látni a várkápolnát

Tizenhárom év után eltűnt az állványzat, így valódi térélmény fogad az esztergomi vár kápolnájában. Érdemes felkerekedni a látványért.

tovább olvasom

Fiatal Középkoros Régészek V. konferenciája

Csütörtöltől szombatig rendezik meg a Fiatal Középkoros Régészek V. konferenciáját a szentendrei Ferenczy Múzeumban.

tovább olvasom

Konferencia: a középtopográfiai kutatások helyzete

 A középtopográfia programjával, Veszprém, Zemplén megye sajtátosságaival, sőt a marosvásárhelyi helyzettel is megismerkedhetnek az érdeklődők.

tovább olvasom

Régészeti kalandozások

Konferenciát rendeznek szombaton, az ozorai Pipo várkastélyban. Ásatások Bugactól Cseljabinszkig, számítógépes rekonstrukciók, a restaurátor szerepe - és még sok más téma.

tovább olvasom

Egy merénylet, nyolcszáz év

Gertrudis királyné halálának nyolcszázadik évfordulójának alkalmából tudományos konferenciát rendez a szentendrei Ferenczy Múzeum.

tovább olvasom

Archexpo 2013

Várak, múzeumok, hagyományőrzés - ezek lesznek a középpontban a 2013. szeptember 27-én a Visegrádi Királyi Palotában megrendezett konferencián és szakmai vásáron.

tovább olvasom

Visegrádról: angolul, magyarul

Dupla könyvbemutatóra várják az érdeklődőket szeptember 23-ra, hétfőre a Magyar Nemzeti Múzeumba.

tovább olvasom

Szakál Ernőre emlékeznek Soprontól Visegrádig

Száz éve született a szobrász- és kőrestaurátor művész, aki évtizedeken át a magyar műemlékvédelem meghatározó alakja volt.

tovább olvasom

Középkori várak, virtuális vártúrák

Pénteken nyitják meg a magyar várépítészet történetét, érdekes fejezeteit látványosan bemutató tárlatot a visegrádi Mátyás Király Múzeumban.

tovább olvasom

Szőny: ásatásmustra után kiállításmegnyitó

Július 24-én, szerdán 2 órakor a Komárom/Szőny –Vásártéren Borhy László ásatásvezető régész, akadémikus bemutatja a folyamatban lévő régészeti feltárások ez évi eredményeit, majd megnyitják a Rómaiak a Dunakanyarban című kiállítást.

tovább olvasom

Királyi Mulatságok a visegrádi palotában

Hat nyári szombaton, 2013. július 20, 27-én, augusztus 3, 10, 17, 24-én a visegrádi királyi palota reneszánsz zenei koncertekkel, középkori harcművészeti bemutatókkal és kiállítási szakvezetésekkel várja látogatóit.

tovább olvasom

Virtuális vártúrák: film után kiállítás

Szombaton, július 13-án mutatják be a Magyar Televízió 2-es csatornáján a Virtuális Vártúrák – Régi váraink új fényben című filmet.

tovább olvasom

Dunakanyar, középkor, lovagrend, husziták

Bár egy történelmi(es) lektűr hozzávalóinak a felsorolása is lehetne a címbéli lista, valójában kiállításról van szó - igaz, mindjárt kettőről.

tovább olvasom

Mátyás király napja 2013

A visegrádi Királyi Palotában évente megrendezett tavasz-ünnepen megelevenedik a középkor, az ódon falak közé visszaköltözik Mátyás király udvara. Ezen a napon a Mátyás Király Múzeum látogatói betekintést nyerhetnek a reneszánsz ünnepek, lovagi tornák, vadászatok és lakomák világába.

tovább olvasom

Castrum Nana, s a disznó, akit erdeinek hívnak

Április 20-án rendezik meg a kisnánai várban az egynapos konferenciát, amelyen a tudományt Kohári Gabriella reneszánsz fogásai ízesítik.

tovább olvasom

Megnyílt a fotókiállítás

A fotópályázat eredményeként összeállt kiállítási anyag május 5-ig tekinthető meg a visegrádi Mátyás Király Múzeumban.

tovább olvasom

Mutasd meg a középkort - kiállításmegnyitó

A közösen megrendezett pályázat díjátadójára és a kapcsolódó kiállítás megnyitására 2013. április 5-én pénteken 16 órakor kerül sor a visegrádi Mátyás Király Múzeumban.

tovább olvasom

Róma romjain - a népvándorláskor Óbudán

Az ismeretterjesztő előadást április 7-én, 11 órától hallhathatják meg az érdeklődők az Aquincumi Múzeumban.

tovább olvasom

Műhelykonferencia: régészeti állattan

2013. június 14-e és 16-a között rendezik meg a tudományos eszmecserét a visegrádi Mátyás Király Múzeumban. Előadók, hallgatók jelentkezését várják.

tovább olvasom

A Szent Bertalan templom a középkorban

A pécsi dóm kőtárában rendezik meg 2013. március 6-án, szerdán a konferenciát.

tovább olvasom

Középkor: Most mutasd meg

Február 16-án kezdődik visegrádi Mátyás Király Múzeum, Archeologia – Altum Castrum Online és a műemlékem.hu fotópályázata.

tovább olvasom

Átadják a Kubinyi András-Díjat

A Budapesti Történeti Múzeum Gótikus termében kerül sor a díjátadóra január 28-án.

tovább olvasom

Fotópályázat: Mutasd meg a középkort

Fotópályázatot hirdet a visegrádi Mátyás Király Múzeum, az Archeologia – Altum Castrum Online és a műemlékem.hu. Időutaz(tat)ók előnyben!

tovább olvasom

Magyar régészet nemzetközi utakon

Konferenciát és kiállítást rendez a húsz éves Archaeolingua Alapítvány és Kiadó január 22-én.

tovább olvasom

Boldog Karácsonyt kívánunk!

Boldog Karácsonyt kívánunk Önnek és Szeretteinek! - az Altum Castrum szerkesztői, webmesterei és a múzeum munkatársai.

tovább olvasom

Egy élet a múzeum szolgálatában

Emlékkonferenciát rendez Héjj Miklós születésének 90. évfordulóján a Magyar Nemzeti Múzeum Mátyás Király Múzeuma december 1-jén Visegrádon.

tovább olvasom

Nyelv nem akadály

Különösen angol nyelvű mutációja miatt érdekes a Magyar Régészet című, az Archaeolingua Alapítvány gondozásában megjelenő honlap.

tovább olvasom

Fiatal Középkoros Régészek IV. konferenciája

Kaposváron rendezik meg 2012. november 22-24. között a Fiatal Középkoros Régészek IV. konferenciáját. A konferenciára előadással már nem, de poszterrel még lehet jelentkezni.

tovább olvasom

X. Erdélyi Magyar Régészeti Konferencia

November 9-11-e között rendezi meg Marosvásárhelyen a Maros Megyei Múzeum a konferenciát.

tovább olvasom

Archeologia Napok és ArchExpó: részletes program

Október 26-a és 28-a közt rendezi meg a Magyar Nemzeti Múzeum Mátyás Király Múzeuma az Archeologia Napokat, s annak részeként az ArchExpót. Itt a részletes program.

tovább olvasom

Archeologia Napok és ArchExpó: a régészet hétvégéje

A régészet rejtelmeibe kap bepillantást a látogató, sőt a részese lehet a felfedezésnek az első ízben megrendezett Archeologia Napokon október utolsó hétvégéjén.

tovább olvasom

Hadak útján - konferencia október 4-től

A Népvándorláskor Fiatal Kutatóinak XXII. Konferenciáját október 4-e és 6-a között rendezik meg a Magyar Nemzeti Múzeum Mátyás Király Múzeumának szervezésében Visegrádon.

tovább olvasom

Nem múlt el nyomtalanul… - Honfoglalás kori leletek Pest megyében

A kiállítandó leletek több mint másfél évszázad alatt kerültek elő a régióban, nem elhanyagolható hányaduk ennek ellenére még publikálatlan, így gyűjteményes megjelenítésük tudományos újdonságnak is számít.

tovább olvasom

Minden Mátyás szülőházáról

Megjelent Lupescu Radu monográfiája Mátyás király kolozsvári szülőházáról. Bár a borító külcsínre nem túl ingergazdag, a csaknem 160 oldalon alaposan feldolgozott, színes történet tárul elénk.

tovább olvasom

Megmentett örökség

Június 13-án 16 órakor nyitják meg a Budapesti Történeti Múzeumban a Megmentett Örökség - Kincsek Európa szívéből című kiállítást.

tovább olvasom

Könyvajánló: képeket ígér, többet ad

Abonytól Vácig, a neolittól a középkorig mutat be negyvenkilenc Pest megyei feltárást a Képek a múltból című reprezentatív kötet.

tovább olvasom

Hétezer éves múltidézés

Az eddigi kutatások szerint a legkorábbi letelepült közösségek több mint hétezer évvel ezelőtt vették birtokukba fővárosunk területét, amely attól kezdve folyamatosan lakott volt.

tovább olvasom

Aquincum: az igazság odaát van

Mármint a Szentendrei út túloldalán. A polgárváros nyugati felén is talajradaros és elektromágneses felmérés folyt, az előzetes eredményeket május 25-én az Aquincumi Múzeumban ismertetik.

tovább olvasom

Krakkó régészeti kincsei

Május 18-án 15 órakor nyitják meg a Budapesti Történeti Múzeumban Wiesław Majka rendhagyó, történelmi fotókiállítását.

tovább olvasom

2011: feltárások, eredmények

A tavalyi év néhány jelentősebb feltárási eredményét mutatják be a szakemberek a Magyar Nemzeti Múzeumban rendezett konferencián május 15–16-án.

tovább olvasom

Római emlékek – könyvismertető

Bár a fülszöveg szerint a nagyközönségnek, útikönyvnek szánták, szakemberek számára sem haszontalan forgatni.

tovább olvasom

Castellumok a középkori Magyarországon

A Castrum Bene Egyesület 18. vándorgyűlését a Tolna Megyei Múzeumok Igazgatósága meghívására Szekszárdon, a Wosinsky Mór Megyei Múzeumban rendezi 2012. május 11-13 között.

tovább olvasom

Mítoszok, mondák a tárgyak tükrében

Váradi Adél Hun(n) volt, hun(n) nem volt… - Mítoszok, mondák a tárgyak tükrében című előadásából az érdeklődők megtudhatják, mi történt Kr. u. 5. században a Kárpát-medencében.

tovább olvasom

II. Sabján Tibor Emlékkonferencia - részletes program

13. századi tűzhelyek a Budapest – Margit-szigeti királyi udvarház konyhájában, Árpádkori tüzelőberendezések, Címerábrázolások késő középkori kályhacsempéken, Nyírbátori kályhacsempék fekete mázainak meglepő anyagvizsgálati eredményei és ennek magyarázata, A besztercebányai típusú szentalakos csempék földrajzi és időbeli elterjedése, A sárospataki habán telep kályhacsempe leletei, A kiscelli Múzeum cserépkályháiról – csak néhány téma a konferencia programjából.

tovább olvasom

Nem múlt el nyomtalanul

Honfoglalás kori leletekből nyílik régészeti kiállítás március 30-án Cegléden a Kossuth Múzeumban.

tovább olvasom

Ripa Pannonica: bemutatják a könyveket

A világörökségi jelölést előkészítő kutatások eredményei könyvek formájában is elérhetők, olvashatók lesznek.

tovább olvasom

Így lett Budából középkori főváros

Az előadás a 13-15. századi belpolitikai, várostörténeti és -fejlődési, gazdasági folyamatokba is bepillantást nyújt.

tovább olvasom

II. Sabján Tibor emlékkonferencia

A visegrádi Mátyás Király Múzeum a 2010-es Sabján Tibor Emlékkonferencia iránti érdeklődést látva újabb kályhás konferenciát szervez 2012. április 26-27-ére, (csütörtök - péntek) a középkori, koraújkori kályhákkal, fűtőberendezésekkel foglalkozó kutatók, régészek, néprajzosok számára.

tovább olvasom

Az újrarajzolás terei

Beszélgetés múzeumról és kiállításról Frazon Zsófia: Múzeum és kiállítás. Az újrarajzolás terei című kötete apropóján.

tovább olvasom

Akkor és Most - Szegeden

Február 21-én, 15 órakor nyitják meg Szegeden a SZTE József Attila Tanulmányi és Információs Központban az Akkor és Most – Magyarok Margatban című kiállítást. A tárlat az elmúlt évek legjelentősebb szentföldi keresztesekhez kötődő régészeti feltárásának az eredményeit mutatja be a nagyközönségnek.

tovább olvasom

Régi idők, új módszerek - kiállítás Pécsett

A Régi idők, új módszerek című kiállítást február 22-én nyitják meg Pécsett, a Múzeum Galériában.

tovább olvasom

Kedves Olvasó!

Az archaeologia szó és annak magyar változata, a régészet eredeti jelentése a régi dolgokkal foglalkozó tudomány.

tovább olvasom

Könyvbemutató: A középkori Tolna megye templomai

Összesen 374 templom szerepel K. Németh András régész, a simontornyai vármúzeum igazgatójának topográfiájában.

tovább olvasom